Před nákupem Vašeho navijáku je třeba pečlivě zvážit k jakému účelu budete naviják používat. Např. jako majitel offroadu, odtahovkář, myslivec, hasič, atd.
Vzhledem k tomu, že v poslední době trh nabízí širokou škálu navijáků různých technických parametrů doporučujeme předtím než se rozhodnete kontaktovat naše techniky, kteří Vám rádi doporučí naviják nejlépe odpovídající Vašim potřebám.
Navijáky se v zásadě dělí na několik skupin.
Podle pohonu:
Elektrické - snadná montáž, nižší pořizovací cena, možnost práce i při velkých náklonech v terénu kdy hrozí odlití oleje z motoru vozidla a následné zadření. Např. vytažení na strom.
Hydraulické – vyšší pořizovací cena uvážíme-li cenu montáže včetně čerpadla, elektromagnetických ventilů avšak velice účinné zařízení pro prakticky nepřetržitou práci kde nejste limitováni zahříváním elektromotoru což je naopak slabina elektrických navijáků.
Podle převodovky:
Planetové – většinou lacinější konstrukce, která navíc nevyžaduje příliš mnoho prostoru k montáži. Nevýhodou je nutnost brždění převodovky, kde u některých značek může docházet k poměrně častým problémům, zvláště při průmyslovém používání.
Šnekové – Nákladnější konstrukce s většími nároky na prostor pro montáž vyznačující se řádově několikanásobnou životností proti planetovým převodovkám. Odpadá zde nutnost brždění a tím i eventuálně poruchy brzd. Ideální el. naviják pro průmyslové použití.
Podle ceny: Možná Vás překvapí, že ve stejné kategorii např. 4,05 t najdete navijáky od 14.900,- po 55.000,- Kč, které na první pohled vypadají stejně. Důvodem je to, že v poslední době se objevilo mnoho nových výrobců navijáků, kdy jedním z důvodů rozdílných cen je snaha výrobců z asie prosadit se na evropském trhu. V zásadě se nedá říct, že by se dalo položit rovnítko mezi cenu a kvalitu. Nicméně velmi nízké ceny by měli zákazníkovi napovědět o jakou kvalitu se jedná. Ideálním vodítkem jsou reference Vašich přátel, kteří již nějaký naviják používají a mají nějaké zkušenosti s jeho provozem.
Jak velký potřebuji naviják?
Vybrat si ten správný naviják možná nezní jako lehký úkol, ale ve skutečnosti to je celkem jednoduché. Potřebujete znát dvě věci:
Váha vozidla
Abyste spočítali reálnou váhu Vašeho vozidla, najděte čistou váhu a připočítejte váhu veškerých doplňků a věcí, které s sebou běžně vozíte.
Tažná síla? Doporučená tažná síla navijáku musí být vysoká dost na to, aby vyprostila reálnou váhu vozidla i přes překážky, které se mohou vyskytnout v nestandardních situacích. Doporučujeme alespoň o 25% vyšší tažnou sílu než je reálná váha vozidla.
Speciální doporučení pro milovníky offroad expedicí a offroad závodů:
Nekupujte navijáky pod 4t!
Nepodléhejte sebeklamu, že naviják vlastně vůbec nepotřebujete a že jste se za poslední rok tahali jen několikrát. Garantuji Vám, že v okamžiku kdy na Váš automobil namontujete naviják budete zapadat častěji a rádi.
Doporučení pro odtahovkáře: U odtahovkářů je třeba pečlivě zvážit jakým směrem se Vaše podnikání bude ubírat často se stává, že se v průběhu 3 let diametrálně změní podmínky Vašeho podnikání a naviják, který jste původně kupovali pro příležitostné použití, později používáte 3x až 4x denně, což samozřejmě vede k poměrně rychlé destrukci takového zařízení.
Závěr Nezbývá mi než Vám popřát šťastnou ruku při výběru jakéhokoli navijáku a hodně spokojenosti při jeho provozování.
|